Verdens dyreste lakrids

Go for gold

GO FOR GOLD - VERDENS DYRESTE LAKRIDS  

Lakrids med smag af hvid Alba-trøffel, størkaviar og japansk snesalt? Til 350.000 svenske kroner pr. kilo? Nu lancerer vi verdens dyreste lakrids.  

Vi kalder verdens dyreste lakrids for "Go for gold", og den består af en 10 grams mælkechokoladetrøffel fyldt med størkaviar og lakridskaramel smagt til med 100 år gammel balsamicoeddike, gianduja på piemontesisk hasselnød smagt til med hvid Alba-trøffel, sort Perigord-trøffel, japansk snesalt og 24 karat bladguld.  

Vi bruger mere tid end nogen anden konfektureproducent på at søge efter de absolut bedste ingredienser der findes. I dag arbejder vi med alt fra håndplukket tasmansk stenpeber, til japanske kirsebærblomster, birkerøget havsalt fra Island samt fermenteret (råddent) hvidløg som smagsgivere i vores lakridsslik. Årsagen er enkel. Vi ønsker, at vores slik skal være ekstremt lækkert, og at det gerne må have et lidt udfordrende twist 

I foråret 2017 lavede vi verdens dyreste lakrids, som blev lanceret på Lakridsfestivalen i Stockholm. Dåserne blev udsolgt på ingen tid. Med lanceringen af vores nye darling "Salmiakbomben", som er en himmelsk blanding af lakrids, salmiak og blød karamel, fik vi lyst til at forsøge os igen med verdens dyreste lakrids og gå all-in med de mest eksklusive ingredienser, vi har samlet gennem 10 år.  

"Go for gold" - verdens dyreste lakrids - laves kunbestilling, og har en leveringstid på ca. 3 uger 

Go for gold - verdens dyreste lakrids
7-10 arbejdsdage
Læg i indkøbsvognen

KONTAKTOPLYSNINGER 

Rasmus Ragnarsson
rasmus.ragnarsson@lakrits.se
Tel: +46 709 76 84 60 

Haupt Lakrits
Rörvägen 60
136 50 Jordbro
info@lakrits.se

BILLEDER

Billeder
Log ind